פיצויים תאונת דרכים

מסתבר שהסיכוי להיפגע בתאונת דרכים ולהזדקק לפיצויים אינו נמוך כפי שניתן היה לחשוב. בישראל בעשור האחרון עמד הסיכוי להיפגע בנסיעה או בזמן שימוש ברכב על 1.5% בעשור. גם אם לא כל אחד נפגע בעצמו, פגיעתם של קרובים או חברים בתקופה של עשור הנה כמעט אמת ודאית. מהם הפיצויים אשר ניתן לקבל לאחר נזקי גוף בתאונת דרכים?

נזקי גוף ופיצויים תאונת דרכים
ישנם שני מסלולים עיקריים לקבלת פיצויים במקרה של תאונת דרכים עם נזקי גוף. האחד הוא חברות הביטוח, והשני במידה והתאונה הינה  תאונת עבודה ,  הביטוח הלאומי. במקרה של תאונה עם נפגעים, יתבע כל נפגע את חברת הביטוח של הפוגע הרכב שבו הוא הוסע או נהג. ביטוח החובה בו מבוטח כל רכב העולה על הכביש מטרתו  לפצות את הנפגעים בתאונת דרכים.

פיצוי הביטוח הלאומי במקרה של נזקי גוף בתאונת דרכים ניתן בגין אבדן ימי עבודה. כל עובד או שכיר שהנו תושב ישראל ומשלם את דמי הביטוח הלאומי באופן קבוע, זכאי לקבל פיצוי של עד 90 ימים כנגד ימי עבודה שהפסיד. החישוב לפיצויים מתבצע לפי ההשתכרות בשלושת החודשים שקדמו לתאונת הדרכים. מה קורה אם אין ממי לתבוע פיצויים על תאונת דרכים?

ישנם מקרים בהם לנהג הפוגע אין רישיון או ביטוח משולם בתוקף. במקרים אחרים, כמו בתאונת "פגע וברח", אין יודעים אפילו את זהותו של הפוגע. במקרים אלה התביעה לפיצויים בגין תאונת דרכים צריכה להיעשות מול "קרנית", גוף סטאטוטורי שהוקם למטרה זו. חלק קטן מדמי ביטוח החובה שמשולם על ידי הנהגים בישראל עובר לקרן הפיצויים של "קרנית", ומשולם לנפגעי גוף בתאונות דרכים כאשר אין גורם אחר אותו ניתן לתבוע.

היתרון של עו"ד פיצויים תאונת דרכים
מסלולי הפיצוי השונים עשויים לבלבל את הנפגעים, בפרט שהם עצמם נמצאים בתקופה שהיא רגישה ופגיעה ממילא. ההסתייעות בעורך דין ביטוח לאומי או עורך דין לדיני נזיקין יכולה לחסוך טעויות, ולהניב לתובעים את מלוא הכספים המגיעים להם מן הגופים השונים.