נזקי גוף תאונת דרכים

בכבישי ישראל נהרגו בשנים 1990-2005 למעלה מ-8,000 בני אדם, ונפגעו בנזקי גוף למעלה מ-600,000. לאור נתונים אלה, קשה להבין את השאננות האופפת את הנהגים המתיישבים מאחורי ההגה, וחושבים "לי זה לא יקרה".

 מהם נזקי גוף תאונת דרכים
כל תאונת דרכים  שבה נפגע אדם ונגרמה לו פציעה, מחלה,  פגיעה נפשית,ואף חלילה מוות  נחשבת תאונת דרכים עם נזקי גוף. תאונות דרכים אינן רק התנגשות בזמן נסיעה, אלא כוללות שלל אירועים שבהן נגרמה פגיעה כתוצאה משימוש בתחבורה.

במקרה של מ', אם חד הורית מאזור השפלה, נפסקו פיצויים בגין נזקי גוף לאחר שנפלה באוטובוס. מ' טענה שהנהג בלם בפתאומיות בזמן שעמדה בדרכה החוצה לתחנה, וכתוצאה מכך היא נפלה ונחבלה ביד ובכתף. מ' הגיעה בכוחות עצמה לבית החולים כעבור שעתיים, ובבדיקה הרפואית נמצא כי היא סובלת מפגיעה אורטופדית בעצמות ובגידים. מ' תבעה את ההסעות חברת הביטוח של האוטובוס  באמצעות עו"ד תאונות דרכים, וזכתה בפיצוי עבור נזקי הגוף אשר נגרמו לה.

בנוסף, לאור העובדה כי מ' הייתה בדרכה לעבודה היא פנתה  למוסד לביטוח לאומי בהנחיית עו"ד ביטוח לאומי, הפנייה נעשתה עם אישור הרופא המטפל, אשר רשם לה 90 ימי מחלה רצופים   מ'  זכתה לפיצוי יומי על כל התקופה. גובה הפיצוי היומי חושב לה לפי 75% מן ההשתכרות ברבעון שקדם לתאונה, חלקי 90.

איך לקבל פיצויים לאחר תאונת דרכים
לא כל המצבים הנם ברורים ופשוטים כמו המקרה של מ'. במקרה אחר, נפגע ש' מרכב פרטי כאשר חצה את הכביש במעבר חצייה. לחרדתו התברר לו, כי הנהג הפוגע נהג ללא ביטוח חובה משולם בתוקף, ולכן לא יוכל לתבוע ממנו פיצויים. פציעתו של ש' דרשה ניתוח מורכב וימי אשפוז ושיקום. ש' פנה לעו"ד תאונות דרכים, אשר הנחה אותו לתבוע את קרנית – קרן לפיצוי נפגעי תאונת דרכים.

לאחר מילוי הטפסים והוכחת הפגיעה באמצעות עדים שנכחו במקום, קיבל ש' פיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו לו, והיום הוא מסיים את תקופת השיקום וחוזר לתפקוד מלא.

גם אם נדמה שהסיכוי להיפגע בתאונת דרכים אינו גבוה, הסטטיסטיקה מלמדת אחרת. לפי מספר התאונות בשנים עברו, הסיכוי של כל אזרח במדינה להיפגע בתאונת דרכים הנו 11% בעשור. בהסתכלות על משפחה מורחבת, כמעט כל אחד יחווה פגיעה של אדם קרוב. חשוב לזכור שתאונות אינן כורח המציאות, וניתן למנוע תאונות דרכים רבות בשמירה על כללי הבטיחות ובנהיגה אחראית וזהירה.